Past NISOD Winners

Faculty Member Discipline Year of Recognition
Ammons Sheila Accounting
2013
Amorde Shawn Chemistry
2013
Brockmann Jill Busness & Technical Communications
2013
Finney Sarah Computer Information Tech
2013
Guerra Oralia Developmental Math
2013
Haley-Woodard Dawn Management
2013
Haywood Linda Campus Manager (CYP)
2013
McFarland Thom English
2013
Milan Jose Physical Therapist Assistant
2013
Patterson Merryl Missi Psychology
2013
Soto Pete District Police Patrol Officer
2013
Stewart Gary Computer Information Tech
2013
Comer Robert “Bob” Computer Information Tech
2012
Gerson Raymond Human Development
2012
Legg Nina Speech
2012
Morrison William Electronics & Applied Tech
2012
Moses Russell “Greg” Philosophy
2012
Mouchayleh Dr. Terry English
2012
Schlender Anne-Marie ESOL
2012
Taylor Kim Occupational Therapy Assistant
2012
Webb Jim Computer Information Tech
2012
Welch Dr. Duana Psychology
2012
Yansky Brian Dev. Writing
2012
Burke Marilyn Dev. Reading
2011
Carr Christie Human Dev.
2011
Hanson Jim Computer Studies
2011
Lovick Cynthia Accounting
2011
Lydic David English
2011
Martino Michael Computer Studies
2011
Mazet Veronique French
2011
McCartney Lisa Pharmacy
2011
Potts Grant Religion
2011
Voss Brian Accounting
2011
Baldwin Dick Computer Science
2010
Beck Jennifer Psychology
2010
Burleson James Foreign Languages
2010
Crispino Azzura Philosophy
2010
Cunningham Amy Geology
2010
Espinsoa Richard Allied health
2010
Goines L. Pat History
2010
Jacobs Norma Accounting
2010
Nobles Tracie Accounting
2010
Ore Laura Developmental Writing
2010
Pushkarsky Stanley Computer Information Systems
2010
Rainey Bill Visual Communication
2010
Speer Bernice Biology
2010
Viek Kitty Nursing
2010
Wittrup Russ Speech Communications
2010
Aguilar Hector Electronics and Advanced Technology
2009
Bayeta Gail Visual communication
2009
Benton Kris Vocational Nursing Program
2009
Cantu Raul ESOL
2009
Engle Cheryl Developmental Reading
2009
Johnson Darla Dance
2009
Marbury Nathie Human Services
2009
Phan Dr. Giao Education Instruction
2009
Polnac Lennis English
2009
Price Stephen Marketing
2009
Purcell Dr. Allan History
2009
Rodriguez Fidel Omar Mathematics
2009
Almasy Nina Vocational Nursing
2008
Beach Elva Maxine Creative Writing
2008
Cantu Carolyn Occupational Therapy Asst.
2008
Evans Gloria Marketing
2008
Farr Sara Visual Communication
2008
Flemming Margaret Biology
2008
Johnson Deanna Developmental Writing
2008
Onabajo Femi Computer Information Systems
2008
Perez-Nichols Lisa Government
2008
Sutton Gloria Student Development
2008
Tucker Bill Computer Information Systems
2008
Weston Roberta Art
2008
Whitley-Bogard Diane English
2008
Grangaard Dan Psychology
2007
Herndon John Creative Writing
2007
Holden Don Electronics and Advanced Tech.
2007
Huckaby Jamie Computer Science
2007
Levett Marshall H. Human Development
2007
Mikan Frank Geology
2007
Newburger Caryn Developmental Writing
2007
Oh Theresa Japanese
2007
Phelps Dr. Trish Biology
2007
Stringer Jeffrey Speech
2007
Tacheny Laura Physics
2007
Webb Jim Computer Science
2007
Bass Ron Computer Information Systems
2006
Chipley Mary Anthropology
2006
Elko Constance Mathematics
2006
Flores Jose English
2006
Gideon Sam Architectural/Engineering CAD
2006
Kahlon Amardeep Computer Information Systems
2006
McNeely Abigail Psychology
2006
Millstone Jeff Government
2006
Oliver Ross Human Development
2006
Rebhorn Marlette History
2006
Sweeten Michele Accounting
2006
Wauchop Julie Developmental Reading
2006
Williams Paul Physics
2006
Gibby Scott Foreign Languages
2005
Knobloch Cassandra Speech
2005
Lostracco Joe English
2005
McMinn John Foreign Languages
2005
Molina Phylis Real Estate
2005
Murphy Mary Vocational Nursing
2005
Peters Chip International Business
2005
Wicker Priscilla Visual Communication Design
2005
Wilson Ronnie Electronics/Semiconductor
2005
Alexander Jerry Art
2004
Backo-Wukasch Beata English as a Second Language
2004
Carroll Naomi Health Professions Institute
2004
Glover Peter Real Estate
2004
Hall Corrine Accounting
2004
Harris Mike Government
2004
Klein Eileen Associate Degree Nursing
2004
Kotsalis Diane Computer Information Systems
2004
Acosta Renee Pharmacy Technician
2003
Corredor Mary English as a Second Language
2003
Croxdale Richard Economics
2003
Doss James Accounting
2003
Dungan Patty Developmental Writing
2003
Gardner Vonnye Learning Labs
2003
Hallock Daniel Financial Mgmt/Accounting
2003
Hilton Christopher Engineering Design Graphics
2003
Khosropour Shirin Psychology
2003
Nathan Paco Network Security Program
2003
Palmer Ann Developmental Reading
2003
Quinonez Albert Electronics
2003
Recek Patricia Vocational Nursing
2003
Schlender Anne Marie
English as a Second Language
2003
Thompson Stacy Developmental Writing
2003
Berni
Christine
English
2002
Bishop
Karl
Management
2002
Bustamante
Jose
Dance
2002
Carr
David
Accounting
2002
Casas
Jesus
Electronics
2002
Cronin
Frank
Developmental Writing
2002
Durish
Cecile
Government
2002
Fox
Randee
Visual Communication Design
2002
Lauchner
Kathy
Associate Degree Nursing
2002
Palacios
Lisa
Foreign Language
2002
Samford
Sally
Vocational Nursing
2002
Ziegler
Deb
Sociology
2002
Beran
Doug
English
2001
Bolton
Jeanell
English
2001
Burke
Marilyn
Reading
2001
Dydak Dan Psychology
2001
German
Bob
Writing
2001
McCallion
Gerry
Business Management
2001
Stipp-Lawrence
Virginia
Hospitality Management
2001
Tijerina
Andres
History
2001
Voss
Brian
Accounting
2001
Lydic
David
English
2001